Rodzaje kosztorysów – kosztorysy inwestorskie, powykonawcze i ofertowe

Budowa wymarzonego domu, remont hali magazynowej czy przeprowadzenie ogromnej inwestycji sprowadzają się często do przygotowania dokumentu, który będzie zawierał wskazane koszty, prognozę zużycia materiałów budowlanych oraz stawkę cenową za pracę wykonawców. Taki dokument znacząco ułatwia przygotowanie i zaplanowanie całej inwestycji pod kątem merytoryczno-finansowym. Nie tylko przydaje się w kontaktach z różnymi instytucjami publicznymi czy sektorem bankowym, ale można przedstawić go jako dowód w sporze. Mowa tu oczywiście o kosztorysie.

Co to jest kosztorys?

Kosztorys to dokument finansowy porządkujący orientacyjne koszty przeznaczone na określone zadanie. Przez zadanie rozumie się daną inwestycję budowlaną z zaznaczeniem, że może to być budowa nie tylko ogromnej hali sportowo – widowiskowej, ale zwykły remont w naszym mieszkaniu.

Czy warto mieć kosztorys?

Planując daną inwestycję często towarzyszy nam mnóstwo problemów pobocznych, które sprawiają, że wiele ważnych rzeczy dotyczących budowy może ulecieć naszej uwadze. Nie sposób “z głowy” wszystkiego zaplanować. Ileż to razy zdarza się, że zapomnieliśmy o kilku rzeczach, które wydawały się tymi z gatunku najpotrzebniejszych. Dlatego kosztorys remontu znacząco pomaga w utrzymaniu całej inwestycji pod kontrolą na każdym jej etapie. Mając ściśle określone finanse jesteśmy w stanie tak dobrać materiały, aby w danym budżecie się zmieścić, niekoniecznie rezygnując z naszego ulubionego stylu wykończenia łazienki bądź kuchni. Kosztorys budowy domu jest dokumentem przydatnym nie tylko inwestorowi, ale również wykonawcy. Pozwala bowiem na bieżąco uzupełniać szczegóły co stanowi podstawę rozliczeń np. z urzędem skarbowym. Jego ogromna wartość przydaje się ponadto w przypadku pojawiających się trudności z wykonywaniem robót.

Kosztorys budowlany warto mieć sporządzony podczas wyceny nieruchomości, jako element jednej z metod określania wartości nieruchomości. Często decydując się na zakup nieruchomości musimy posiłkować się kredytem hipotecznym udzielanym przez bank. Wówczas rzeczoznawca majątkowy sporządza operat szacunkowy, który daje bankowi informację na temat realnej wartości naszej przyszłej nieruchomości.

Oczywiście sporządzenie kosztorysu na nasze potrzeby nie odnosi się tylko do budowy, remontu mieszkania. Kosztorys warto posiadać ponieważ dokument ten jest niezbędny w przypadku uczestnictwa w przetargach, pomaga także w rozliczeniach na ostatnim etapie inwestycji.

Powyższe zalety posiadania kosztorysu znajdują swoje zastosowanie w rozmaitych branżach. W tym miejscu należy podkreślić iż znacznie uszczegółowione i unormowane prawnie jest kosztorysowanie w budownictwie W dziedzinie tej opracowano i rozwinięto szereg metod sporządzania kosztorysów, stosowanych również do szacowania nieruchomości.

Rodzaje kosztorysów

Ze względu na rozbudowaną specyfikację oraz różnorodność robót budowlanych wyróżniamy kilka rodzajów kosztorysów, które wykonuje marka kosztorysujemy.com.pl.

Wyróżnia się:

Pierwszy z wymienionych kosztorys inwestorski, przygotowuje inwestor lub na jego zlecenie przygotowuje go kosztorysant i określa orientacyjną uśrednioną wartość robót budowlanych. Co ważne w przypadku tego kosztorysu to, że jest przygotowywany przed rozpoczęciem robót. W związku z czym określa on przewidywaną cenę za wykonywanie projektu, nie zaś konkretne, precyzyjne wyliczenia. Zaletą kosztorysu inwestorskiego jest to, że stanowi doskonałe tło do negocjacji i rozmów z potencjalnymi podmiotami realizującymi prace budowlane. Bardzo często jest podstawą do ubiegania się o kredyt, środki z budżetu państwa lub dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Kolejny to kosztorys ofertowy to z kolei dokument, w którym znajduje się kalkulacja ceny oferty. Przygotowywany jest przez wykonawcę robót na życzenie inwestora przed podpisaniem umowy o wykonanie planowanej inwestycji.

Nieco inne przeznaczenie ma kosztorys powykonawczy służący do określenia wynagrodzenia wykonawcy w przypadku, gdy nie został sporządzony kosztorys ofertowy. Stosuje się go zwykle w przypadku prac remontowych. Stanowi odzwierciedlenie rzeczywistych kosztów wykonania robót.

Rzadziej wymieniany, ale również stosowany jest kosztorys zamienny. Modyfikuje i zastępuje on kosztorys ofertowy, ale nie uwzględnia robót, które “wyskoczyły” nagle podczas realizacji zadania. Wykonuje się go ze względu na zmiany pierwotnie przewidzianych ilości.

Marka kosztorysujemy.com.pl

Oferta kosztorysowania kierowana jest przez naszą markę kosztorysujemy.com.pl zwłaszcza do branż mechanicznych, ale nie tylko. Jako firma prężnie funkcjonująca na rynku kompleksowo realizujemy wszelkie zamówienia dla tych, którzy potrzebują kosztorysów uwzględniających przede wszystkim montaże, regenerację armatury, stawiania rusztowań, położenia sieci wodociągowych, kanalizacyjnych czy wszelkich robót ziemnych.

Szczególnie zachęcamy do współpracy firmy wykonujące swoje prace w zakresie:

  • Branży Mechanicznej i Rafineryjnej,
  • Regeneracja armatury,
  • Sieci instalacyjne i kanalizacyjne,
  • Branży budowlanej,
  • Wentylacja i klimatyzacja,
  • Izolacje,
  • Roboty ziemne i wiele innych.

Nasze portfolio stanowią potężne firmy z przemysłu rafineryjno-przemysłowego, dla których zrealizowaliśmy wiele zleceń. Cechuje nas profesjonalizm, dotrzymywanie terminów oraz indywidualne podejście do każdego klienta. Dokładamy wszelkich starań, aby nasi klienci byli w pełni usatysfakcjonowani współpracą z nami.

Powiązane kategorie:

kosztorys powykonawczy, kosztorys ofertowy, kosztorys inwestorski, kosztorys budowy domu, kosztorys remontu, przedmiar robót, Świadectwo energetyczne