Kosztorysy budowlane – wycena A-Z

blog2

Zanim zdecydujemy się na zakup domu, mieszkania czy innej nieruchomości dobrze jest wszystko skrupulatnie zaplanować, aby uniknąć kosztownych błędów i posiadać gwarancję terminowości wykonanych prac. Warto także zaznajomić się z poszczególnymi etapami budowy. Jest to szczególnie przydatne podczas realizacji prac budowlanych, bowiem niezwykle często w trakcie ich trwania dochodzi nam mnóstwo innych rzeczy związanych z budową i łatwo się w tym pogubić.

Dokumentem, w którym widoczne są koszty, potencjalne wykorzystania materiałów oraz przewidywane nakłady pracy jest kosztorys. Kosztorys budowy domu to dokument wykonywany przy okazji dokonywania prac budowlanych, dzięki któremu możliwe jest sprawne i rzetelne oszacowanie wszystkich kosztów związanych z wykonywaną budową. Dzięki niemu obie strony, czyli inwestor i wykonawca mają wytyczony klarowny plan budowy.

Czy warto posiadać kosztorys budowlany?

Sam proces budowy domu, hali produkcyjnej czy dużego magazynu może wydać nam się dość skomplikowany, szczególnie jeśli jest to nasza pierwsza tak duża inwestycja. W przypadku niewielkich robót prywatnych jak budowa altanki, kosztorys remontu możemy przygotować sami, o tyle większe inwestycje lepiej zlecić firmie zajmującej się kosztorysowaniem. Profesjonalny kosztorys określa każdy etap inwestycji, co jest przydatne nie tylko dla inwestora, ale także dla wykonawców projektu.

Co więcej kosztorys budowlany jest dokumentem o charakterze finansowym, respektowanym przez wiele stron zaangażowanych w proces realizowanej inwestycji budowlanej. Uznawany jest przez banki w przypadku starania się o kredyt hipoteczny. Dobrze przygotowany kosztorys określa wyliczanie kosztów zgodnie z przyjętymi metodami. Najczęściej przyjmuje się je w oparciu o przedmiar lub obmiar wykonywanych prac dotyczących budowy.

Kosztorys budowy domu 2023

Niemal ostatnie dwa lata upłynęły pod znakiem walki z pandemią, która spowodowała duże roszady na wielu rynkach, w tym rynku budowlanych. Co prawda, w zeszłym roku ludzie związani z branżą budowlaną czynnie pracowali, ale znacząco podrożały zarówno usługi jak i materiały budowlane. To bezpośrednio przełożyło się na koszty postawienia domów jednorodzinnych. Wylicza się, że cena domu wzrosła średnio o około 14% w stosunku do roku 2020. Aby osiągnąć stan deweloperski należy obecnie dopłacić w granicach 40-60 tys. zł.

Koszty budowy domu 100m2

Kosztorysowanie rozpoczniemy od przykładowego budynku o powierzchni 100 m2 z zaznaczeniem, że ów budynek jest parterowy. Więc z jakimi kosztami musimy się liczyć? Naszą kalkulację zaczniemy od stanu surowego otwartego. Na tym etapie wykonuje się ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy, komin, więźbę dachową i pokrycie dachu. Koszt wykonania fundamentów na gruncie o powierzchni 100 m2 wyniesie ok. 30 – 40 tys. złotych. Nasza wycena uwzględnia następujące prace:

 • prace ziemne i wykop o głębokości ok. 1 metra
 • wykonanie ław fundamentowych
 • wykonanie ścian fundamentowych z betonu,
 • kompletna izolacja (zarówno przeciwwilgociowa izolacja pionowa, jak i izolacja termiczna ścian zewnętrznych za pomocą styroduru o grubości 12 cm),
 • płyta chudego betonu – tutaj przyjęliśmy standardową grubość 15 cm
 • podbudowa (podsypka piaskowa o grubości 20 cm)

W ten sposób dochodzimy do tzw. stanu zero. Teraz czeka nas wzniesienie ścian nośnych. Zostaną wykonane z betonu komórkowego. Ich całkowita powierzchnia przy domu o powierzchni użytkowej 100m2 wyniesie około 150 m2. Koszt wszystkich materiałów budowlanych wyniesie około 12 tysięcy złotych. Dokładając wynagrodzenie dla murarza musimy liczyć się z podobnym kosztem.

W przypadku ścian działowych skorzystamy z cieńszych bloczków z betonu komórkowego – 12 cm. Łączna powierzchnia ścian działowych to około 70 m2. Za popularne pustaki zapłacimy 3000 zł. W kosztorysie budowy domu parterowego na rok 2022 musimy uwzględnić również kominy i wentylacje. Wykonanie 6 kominów wentylacyjnych z kształtek ceramicznych wraz z obmurowaniem cegłą klinkierową to koszt ok. 1700 – 1900 zł. Do tego jeden komin dymowy (stosowany do odprowadzenie spalin z pieca na paliwo stałe lub z kominka w salonie) – 4500 zł, jak również wykończenie dwóch kominów – obudowa z cegły klinkierowej – na dachu (w sumie ponad 3300 zł).

Kolejnym elementem kosztu budowy domu jest strop. Przy powierzchni 100 m2 sumaryczna cena wyniesie ponad 35 tys. złotych. Uwzględniamy tu wszystkie niezbędne elementy konstrukcyjne, jak również koszty pracy rzetelnej firmy budowlanej.

Stopniowo przechodzimy do dachu. Wzięliśmy tutaj pod uwagę prosty dach dwuspadowy o standardowym kącie nachylenia 35o. Przy takich założeniach powierzchnia dachu wyniesie około 150m2. Całkowity koszt konstrukcji może wynieść ok. 50-60 tys. złotych. W tej cenie uwzględniamy:

 • prefabrykowana więźba dachowa – szacunkowa cena to ok. 17 000 zł
 • wykonanie więźby przez solidną firmę dekarską – 11 400 zł
 • wykonanie poszycia dachu z solidnej membrany – 2500 zł (zakup membrany plus jej ułożenie)
 • pokrycie dachu ceramiczną dachówką dobrej jakości – 25 000 zł za materiał i wynagrodzenie budowlańców.

Teraz trzeba dodać jego wykończenie. Do kosztów budowy domu musimy dodać:

 • zakup i montaż rynien PCV (ok. 50 mb) – 500 zł
 • wyłaz dachowy – ok. 700 zł
 • docieplenie dachu po stropie – 15 000 zł za komplet materiałów (wełna mineralna o grubości 25 cm na stelażu z profili oraz montaż płyt karton gips) oraz robociznę firmy budowlanej
 • podbitka okapu na powierzchni 20 m2 – 3500 zł za podbitkę z szalówki sosnowej z malowaniem drewnochronem.

Koszt budowy domu parterowego o pow. 100 m2 do tego etapu wynosi ok. 185 tys. zł

Aby doprowadzić dom do stanu surowego zamkniętego musimy wstawić jeszcze okna, drzwi i bramę garażową. Okna drewniane o sumarycznej powierzchni 20 m2 będą nas kosztowały ok. 23 000 zł wraz z montażem. Oczywiście bardzo wiele zależy od naszych możliwości finansowych. Możemy zdecydować się na tańsze okna PCV. Tak samo jest w przypadku drzwi antywłamaniowych i bramy garażowej.

Na tym kończymy bardzo ważny etap i możemy ogłosić iż stan surowy jest zamknięty.

Jak to finalnie wygląda? Faktyczny koszt około 225 tysięcy złotych netto w przypadku domu parterowego o powierzchni 100 m2 bez poddasza użytkowego.

Kosztorys wykończenia domu

Prace we wnętrzu domu w stanie surowym zamkniętym rozpoczniemy od położenia instalacji wewnętrznych. Ciężko mieszkać bez prądu, wody i ogrzewania. Będą to instalacje elektryczne, wodociągowe i grzewcze. Ich koszt będzie w największym stopniu uzależniony od liczby punktów, które mamy zamiar montować.

Będąc na tym etapie możemy trochę odetchnąć, ale to nie jest jeszcze stan deweloperski – czyli wtedy, gdy możemy się wprowadzić. Teraz dojdą koszty:

 • koszty elewacji,
 • instalacji wewnętrznych,
 • posadzek,
 • tynków

Na tym etapie praktycznie wszystkie koszty będą wprost proporcjonalne do rozmiarów budynku. Średnie ceny usług hydraulicznych w stosunku do 2020 roku wzrosły o około 12%. Aby doprowadzić dom do stanu deweloperskiego musimy liczyć się z dodatkowym kosztem ok. 100 tys. zł. Szacunkowo postawienie domu o powierzchni 100m2 wynosi 330 – 350 tys. zł.

Jak widać kosztorys budowlany zawiera mnóstwo aspektów, które muszą być wzięte pod uwagę.

Kosztorysujemy.com.pl jako firma z ponad 10 letnim doświadczeniem dokonuje wycen na każdym etapie budowy. Specjalizujemy się w pisaniu kosztorysów przede wszystkim dla firm mechanicznych i budowlanych. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze kosztorysy były rzetelne i miarodajne, a wyznacznikiem naszego profesjonalizmu jest powiększająca się stale liczba kontrahentów.

Powiązane kategorie:

kosztorys powykonawczy, kosztorys ofertowy, kosztorys inwestorski, kosztorys budowy domu, kosztorys remontu, przedmiar robót, Świadectwo energetyczne